X


[ Pobierz całość w formacie PDF ]
.Wskazówką pozwalającądowolnej i mimowolnej ma inną charakterystykęogniskować uwagę na danej części pola widzeniaczasową.Najefektywniejsze przetwarzanie w miej-może być każdy znak, symbol zrozumiały dla bada-scu skupienia uwagi mimowolnej występuje, gdy celnego.Na przykład w instrukcji uczestnik może siępojawia się około 170 ms po wskazówce.Inaczejdowiedzieć, że pojawienie się na środku ekranu Piotr Jaśkowski  Wykłady z percepcji wzrokowej 3sprawa ma się w odniesieniu do uwagi dowolnej.Zogniskowanie uwagi dowolnej przynosi największezyski, jeśli wskazówka pojawia się 400 ms przedbodzcem głównym  wtedy notujemy największąróżnicę między czasem reakcji w próbkach ze wska-zówką poprawną i neutralną.Wielkość zysków ikosztów jest tu dość symetryczna.Natomiast przyprzyciąganiu uwagi mimowolnej notuje się przedewszystkim zyski.Inną ważną różnicą w działaniu mechanizmu uwagidowolnej i mimowolnej jest wrażliwość na to, czywskazówka faktycznie dostarcza jakiejś informacji olokalizacji bodzca.Z sytuacją taką mamy do czynie-nia wtedy, gdy wskazówka na ogół jest poprawna.Jeśli jednak tylko w połowie przypadków wskazujetrafnie, nie pozwala przewidywać lokalizacji bodzca.Mimo to, wskazówka poprawna w 50% jest w stanieprzyciągnąć uwagę mimowolną.Dlaczego? Ponie-waż zachodzi to automatycznie, a nie dzięki jakiejśświadomej strategii.Inaczej sprawa ma się z uwagądowolną.Jest ona skutecznie przyciągana tylko wte-dy, gdy wskazówka jest w przeważającej liczbie pró-bek poprawna (przynajmniej 75%).Dzieje się takdlatego, że o przesunięciu uwagi dowolnej decyduje-my sami.Jeśli uznamy, że nie jest to opłacalne, uwa-ga nie będzie przesuwana.Przyspieszenie przetwa-rzania możemy zaobserwować również wtedy, gdywskazówka jest w 100% poprawna: czasy reakcji sąwtedy szybsze niż w sytuacji gdy wskazówki brak.Oczywiście w takim układzie badawczym nie możnaobserwować kosztów.Literatura:Posner M.I.(1980).Orienting of attention.Quarterly Journal of Experimental Psychology, 33,3- 25Posner, M.I., Cohen, Y.(1984).Components of v i -sual orienting of attention, Journal ofNeuroscience, 4, 1863-1874 [ Pobierz całość w formacie PDF ]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ines.xlx.pl
  • Drogi uĹźytkowniku!

    W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

    Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

     Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerÄ‚Å‚w w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

     Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerÄ‚Å‚w w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

    Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.